# C1005X5R0G335M050BB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1005X5R0G335M050BB
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1005x5r0g335m050bb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1005x5r0g335m050bb#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/80/445-8000-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/49/445-4952-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3.3 碌F
- **Features:** Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 4V