# C0805X7R250-334KNP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0805X7R250-334KNP
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0805x7r250-334knp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0805x7r250-334knp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.33 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.058" (1.47mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 25V