# C0805X682F3GECAUTO7210
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0805X682F3GECAUTO7210
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0805x682f3gecauto7210
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0805x682f3gecauto7210#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
- **Capacitance:** 6800 pF
- **Features:** Low ESL, Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.055" (1.40mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 25V