# C0805X5R250-226MNE-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0805X5R250-226MNE-CT
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0805x5r250-226mne-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0805x5r250-226mne-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 22 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.46mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 25V