# C0805X222F3GECAUTO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0805X222F3GECAUTO
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0805x222f3gecauto
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0805x222f3gecauto#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Features:** Low ESL, Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.039" (0.98mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 25V