# C0805X103K101T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0805X103K101T
- **Manufacturer:** Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0805x103k101t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0805x103k101t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 100V