# C0805N101J102T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0805N101J102T
- **Manufacturer:** Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0805n101j102t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0805n101j102t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 100 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 1000V (1kV)