# C0603Z5U250-104ZNE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603Z5U250-104ZNE
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603z5u250-104zne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603z5u250-104zne#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** 10°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** Z5U
- **Thickness (Max):** 0.036" (0.91mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 25V