# C0603Y5V1C103Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603Y5V1C103Z
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603y5v1c103z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603y5v1c103z#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/54/445-5448-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/80/445-8000-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 16V