# C0603Y5V160-104MNP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603Y5V160-104MNP
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603y5v160-104mnp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603y5v160-104mnp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.038" (0.97mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 16V