# C0603X103K4REC7411
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603X103K4REC7411
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603x103k4rec7411
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603x103k4rec7411#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive, ESD Protection
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.034" (0.87mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 16V