# C0603NP0560GGTS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603NP0560GGTS
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603np0560ggts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603np0560ggts#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 56 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 50V