# C0603C151K4HACAUTO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603C151K4HACAUTO
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603c151k4hacauto
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603c151k4hacauto#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 150 pF
- **Features:** Low ESL, High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X8R
- **Thickness (Max):** 0.034" (0.87mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 16V