# C0603C101F1GACAUTO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603C101F1GACAUTO
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603c101f1gacauto
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603c101f1gacauto#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 100 pF
- **Features:** Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.034" (0.87mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 100V