# C0603C0G500-300FNP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603C0G500-300FNP
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603c0g500-300fnp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603c0g500-300fnp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 30 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.036" (0.91mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 50V