# C0603C0G1E6R2C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0603C0G1E6R2C
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0603c0g1e6r2c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0603c0g1e6r2c#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/54/445-5448-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/80/445-8000-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 6.2 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤0.25pF
- **Voltage:** 25V