# C052H151J2G5GA7301
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C052H151J2G5GA7301
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c052h151j2g5ga7301
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c052h151j2g5ga7301#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/11/399-11646-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Features:** Low ESL, High Temperature
- **Height:** 0.245" (6.22mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Size:** 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 200V