# C0402Y5V6R3-105ZNE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0402Y5V6R3-105ZNE
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0402y5v6r3-105zne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0402y5v6r3-105zne#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 6.3V