# C0402X5R6R3-224MNE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0402X5R6R3-224MNE
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0402x5r6r3-224mne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0402x5r6r3-224mne#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.56mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 6.3V