# C0402X5R6R3-106MNP-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C0402X5R6R3-106MNP-CT
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c0402x5r6r3-106mnp-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c0402x5r6r3-106mnp-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 6.3V