Part Number: C0402C0G500-100DNP Manufacturer: Venkel Category: Capacitors Subcategory: Ceramic Capacitors Product URL: https://distyparts.com/product/c0402c0g500-100dnp RFQ URL: https://distyparts.com/product/c0402c0g500-100dnp#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/72/14/1472141-2679-C0402C0G500-8R0DNETR-ND.jpg Summary: C0402C0G500-100DNP is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Venkel and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: C0402C0G500-100DNP is a ceramic capacitors from Venkel. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: General Purpose Capacitance: 10 pF Mounting Type: Surface Mount, MLCC Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Size: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Temperature Coefficient: C0G, NP0 Thickness (Max): 0.022" (0.55mm) Tolerance: 卤0.5pF Voltage: 50V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/venkel Category Page: https://distyparts.com/category/capacitors/ceramic-capacitors Canonical URL: https://distyparts.com/product/c0402c0g500-100dnp