# C-004R 32.7680K-A:PBFREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C-004R 32.7680K-A:PBFREE
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c-004r-32-7680k-a-pbfree
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c-004r-32-7680k-a-pbfree#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/33/10/7233102-SER3203-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 30 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.059" Dia x 0.197" L (1.50mm x 5.00mm)