# BZX84C6V8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84C6V8
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c6v8-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c6v8-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 µA @ 4 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 15 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 300 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3 (TO-236)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 6.8 V