# BZX84C4V7LYFHT116
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84C4V7LYFHT116
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c4v7lyfht116
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c4v7lyfht116#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 µA @ 2 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 80 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 250 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23
- **Tolerance:** ±6.38%
- **Voltage:** 4.7 V