# BZX84C3V3LT116
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84C3V3LT116
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c3v3lt116
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c3v3lt116#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/30/MMBZ30VALFHT116DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 µA @ 1 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 95 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 250 mW
- **Supplier Device Package:** SSD3
- **Tolerance:** ±6.06%
- **Voltage:** 3.3 V