# BZX84C2V7-AQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84C2V7-AQ
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c2v7-aq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c2v7-aq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Impedance (Max) (Zzt):** 100 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 300 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 2.7 V