# BZX84C10-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84C10-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c10-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c10-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/27/MMBZ27VAL-FDIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 nA @ 7 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 20 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power:** 300 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3
- **Tolerance:** ±6%
- **Voltage:** 900 mV @ 10 mA