# BZX84C10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84C10
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c10-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84c10-3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-B/4786-BAS40-04DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 nA @ 7 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 20 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 350 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23
- **Tolerance:** ±6%
- **Voltage:** 900 mV @ 10 mA