# BZX84B9V1LYFHT116
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84B9V1LYFHT116
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84b9v1lyfht116
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84b9v1lyfht116#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 6 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 15 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 250 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23
- **Tolerance:** ±1.98%
- **Voltage:** 9.1 V