# BZX84B5V6LYFHT116
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84B5V6LYFHT116
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84b5v6lyfht116
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84b5v6lyfht116#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 µA @ 2 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 40 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 250 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23
- **Tolerance:** ±1.96%
- **Voltage:** 5.6 V