# BZX84-C10,235
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX84-C10,235
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx84-c10-235
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx84-c10-235#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 nA @ 7 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 20 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power:** 250 mW
- **Supplier Device Package:** TO-236AB
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 900 mV @ 10 mA