# BZX79C15-T50R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX79C15-T50R
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx79c15-t50r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx79c15-t50r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/1N/41/48/1N4148FSCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 nA @ 10.5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 30 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** DO-35
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.5 V @ 100 mA