# BZX384B6V8-G3-18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX384B6V8-G3-18
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx384b6v8-g3-18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx384b6v8-g3-18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 µA @ 4 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 15 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 200 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-323
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 6.8 V