# BZX384B15-G3-08
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZX384B15-G3-08
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzx384b15-g3-08
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzx384b15-g3-08#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 nA @ 10.5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 30 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 200 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-323
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 15 V