# BZW03D12-TAP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZW03D12-TAP
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzw03d12-tap
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzw03d12-tap#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BY/T7/8-/BYT78-TAPGITB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 µA @ 9.1 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 2.5 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power:** 1.85 W
- **Supplier Device Package:** SOD-64
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 1.2 V @ 1 A