# BZT52H-B15,115
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZT52H-B15,115
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzt52h-b15-115
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzt52h-b15-115#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-3/1727-3608-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 nA @ 10.5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 15 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TA)
- **Power:** 375 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-123F
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 900 mV @ 10 mA