# BZT52C7V5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZT52C7V5
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzt52c7v5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzt52c7v5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 4 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 30 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-123F
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 7.5 V