# BZT52C20GW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZT52C20GW
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzt52c20gw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzt52c20gw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Impedance (Max) (Zzt):** 55 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 350 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-123
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 20 V