# BZT52B5V6-E3-08
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZT52B5V6-E3-08
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzt52b5v6-e3-08
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzt52b5v6-e3-08#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BA/T4/6W/BAT46W-E3-08DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 1 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 10 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 410 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-123
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 5.6 V