# BZT52-B6V2S-AU_R1_000A1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZT52-B6V2S-AU_R1_000A1
- **Manufacturer:** PANJIT
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzt52-b6v2s-au-r1-000a1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzt52-b6v2s-au-r1-000a1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 2 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 10 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 200 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-323
- **Tolerance:** ±1.94%
- **Voltage:** 6.2 V