# BZM27/Z0000/59B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZM27/Z0000/59B
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzm27-z0000-59b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzm27-z0000-59b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/25/00/2725000-708-2411-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, UL, VDE
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 10A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 54.90mm x 21.30mm
- **Panel Thickness:** 0.059" (1.50mm)
- **Switch Features:** Switch On-Off, Illuminated
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC