# BZG03C12TR3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BZG03C12TR3
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bzg03c12tr3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bzg03c12tr3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 µA @ 9.1 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 7 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Power:** 3 W
- **Supplier Device Package:** DO-214AC (SMA)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 1.2 V @ 500 mA