Part Number: BYW51150 Manufacturer: Harris Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/byw51150 RFQ URL: https://distyparts.com/product/byw51150#rfq Summary: BYW51150 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Harris Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BYW51150 is a diodes - rectifiers - arrays from Harris Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 5 A @ 150 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -40°C ~ 150°C Reverse Recovery Time (trr): 35 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220AB Technology: Standard Voltage: 950 mV @ 8 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/harris-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/byw51150