# BYW29EX-200,127
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYW29EX-200,127
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byw29ex-200-127
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byw29ex-200-127#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 25 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220FP
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.05 V @ 8 A