# BYW29ED-200,118
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYW29ED-200,118
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byw29ed-200-118
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byw29ed-200-118#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 25 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DPAK
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.3 V @ 20 A