# BYV74W-400,127
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYV74W-400,127
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byv74w-400-127
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byv74w-400-127#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/a6/51/b7/a651b7ec.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A @ 400 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 60 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247-3
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.36 V @ 30 A