# BYV52-200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYV52-200
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byv52-200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byv52-200#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/21/94/8121941-497-3215-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-93
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 850 mV @ 20 A