# BYV415K-600PQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYV415K-600PQ
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byv415k-600pq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byv415k-600pq#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/21/44/8121445-1740-1260-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 600 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 45 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-3P
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.1 V @ 15 A