# BYV40E-150,115
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYV40E-150,115
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byv40e-150-115
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byv40e-150-115#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/6d/9c/00/6d9c00b6.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/bc/95/2b/bc952b9d.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 25 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SC-73
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 V @ 1.5 A