# BYV32EX-300PQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BYV32EX-300PQ
- **Manufacturer:** WeEn Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/byv32ex-300pq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/byv32ex-300pq#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/87/8119870-1740-1156-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A @ 300 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 35 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220F
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.25 V @ 10 A